NEURALİNK

NEURALİNK PROJESİ NEDİR? İNSANLARIN BEYNİNE TAKILAN ÇİPLER NE İŞE YARAYACAK?

    Teknolojinin gelişmesiyle Neuralink gibi yeni terimler ve cihazlar git gide çeşitlenerek karşımıza çıkıyorlar, bu durumun en büyük örneği yapay zeka (AI) olarak gösterilebilir. Yapay zekayı kısaca tanımlamak istersek, topladıkları bilgilerle kendini geliştirip iyileştirebilen ve insan zekasını taklit eden sistemlere veya makinelere verilen isimdir diyebiliriz. İnsanlara sağladıkları kolaylıkların çok fazla olmasından dolayı aklınıza gelebilecek her alana entegre etme çalışmaları hızla sürmektedir. Yapay zeka kavramını daha kolay anlamak için kullandığımız sosyal medya platformları üzerinden örneklere bakabiliriz. Devamlı yemek tariflerine bakan bir ev hanımının karşısına çıkarılan reklamlar yemeklerle ilgili olurken, aynı sosyal platform veya tarayıcı üzerinde devamlı temizlik işleriyle ilgili bilgiler arayan bir ev hanımına ise temizlik ürünleri ile ilgili reklamlar gösterilmektedir. Benzer şekilde, izlediğiniz filmlere göre sevebileceğiniz türden filmlerin karşınıza çıkarılması da yapay zekanın kullanımına örnektir.

   Yapay zekanın kullanımının ne kadar genişlediğinin ve insan hayatında yaratacağı etkinin farkında olan aynı zamanda teknoloji dünyasının da önde gelen isimlerinden biri olan Elon Musk 2017 yılında Neuralink’ i kurmuştur. Peki nedir bu Neuralink ve neden kurulmuştur? Temel olarak yapmaya çalışılan şey insan beyninin bilgisayar ve yapay zekaya bağlanmasını sağlayacak bir arayüz geliştirmektir. Şu anda da felçli hastalar tarafından kullanılan çiplerin gelişmiş modelleri olarak görebiliriz.

    Peki neden böyle bir proje var? Yapılan onca çalışmanın arkasında bir korkunun yattığı söylenebilir. Bu korku kendini geliştiren yapay zekanın insanlık için bir tehdit oluşturacağıdır. Zaten bu senaryolar üzerine yapılmış pek çok kurgu görebiliriz,” I, Robot” ve “I Am Mother“ bunlara örnektir. Çalışmalarındaki ve kuruluşundaki ana fikri için ise ‘makine, insan zekasını geçmemelidir.’ denilebilir.  Bir başka deyişle, ileride insan beyninin olası yapay zeka tehditlerine karşı direnebilir hatta hükmedebilir olmasıdır.

     Kısa vadede olası beyin hasarlarını, sinir hastalıklarını tedavi etmek için geliştirilip kullanılacak olsa da asıl hedefin sadece hastalar için olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Uzun vadeli plan olarak dijitalleşen dünyanın en büyük parçası olarak var olmayı istediklerini söyleyebiliriz. Bunun kanıtı ise Neuralink’in telepatik internet özelliğidir. Buna teknoloji dünyasında olacak olan bir devrimin temel taşı diyebiliriz.

Nasıl yapılacak?

     Bu yenilikçi teknolojinin ilk testleri Gertrude adı verilen bir domuz üzerinde canlı yayında gerçekleştirildi. Domuzun nörolojik aktivitesi kaydedilip insanlara ekranlar aracılığıyla yansıtıldı. Asıl olarak insan vücuduna yapılması planlanan bu işlemin insanlar üzerinde uygulanmadan önce herhangi bir tehlikeye sebep olmadığını kanıtlamaları gerekiyor.

     Saç telinden daha ince kablolar vasıtasıyla beyine implant edildikten sonra, kafa derisi üzerindeki küçük bir cihaza bağlanıyor. Elon Musk’ın açıklamasına göre Neuralink ameliyat robotu, kafa derisinin küçük bir bölümünü kaldırıyor, cihazın elektronlarını beyne implant ediyor, cihazı kafasına kaynatıyor ve kafa derisini tekrar yerine dikiyor. Ayrıca yapılan bu işlemler yalnızca dakikalar içinde son buluyor.

Neuralink ile yapılacak şeyler neye yarayacak?

  • İnsan beynine takılan bu çipler körlüğü gidererek görme engellilere görüş kabiliyeti kazandıracak. Aynı zamanda işitme kaybını gidererek sağır olanların dünyayı yeniden duymasını sağlayacak.
  • Neuralink çipleri 10 yıl içinde beyindeki hasarlı dokuların yerini almaya başlayacak. Böylece kasların kontrolsüz bir şekilde titremesine yol açan Parkinson hastalığı ve benzerlerini sibernetik çiplerle iyileştirmek mümkün olacak.
  • Biyonik çipler beyindeki hipokampus bölgesine de takılacak. Yaşlanmaya bağlı hafıza kaybını önlemek için, kısa süreli belleğin uzun süreli belleğe aktarılmasını sağlayan hipokampusun hasarlı nöronları Neuralink dijital sinir ağlarıyla değiştirilecek. Bu da yaşlıların hafızasını güçlendirerek unutkanlığı önleyecek.
  • Neuralink çipleri aynı zamanda kronik depresyon gibi psikiyatrik rahatsızlıkların beyne düşük voltajlı akım vererek iyileştirilmesini sağlayacak. Bu da yurt dışındaki hastanelerde hali hazırda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ancak, hastaneler bunun için kişinin kafasına EEG şapkaları takıyor ve bu da hastanın düzenli olarak hastaneye gitmesini gerektiriyor.

     Atılan bu adımın gerçekten büyük olduğu aşikar ancak Neuralink’in yapay zekaya karşı bizim yardımcımız mı olacağı yoksa yapay zekanın işini daha da mı kolaylaştıracağı hala bir soru işaretinden ibaret olarak duruyor. SİMÜLASYON TEORİSİ‘NE inanan Elon Musk, Neuralink projesiyle bilim-kurgu senaryolarını günlük hayatımıza taşımaya niyetli gibi duruyor. Tüm temennimiz yapılan çalışmaların, istenilen hedefi yakalaması olacaktır: Cyborg torunlar 🙂

Yazı oluşturuldu 3

Bir Cevap Yazın

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

%d blogcu bunu beğendi: