foroğraf

FOTOĞRAFÇILIK 101: FOTOĞRAF ÇEKMENİN PÜF NOKTALARI

          Günümüzde milyonlarca insan daha iyi fotoğraf çekebilmek ve çektiği fotoğrafları geniş kitlelere ulaştırabilmek için zorlu bir yarış içerisinde. İmkânlar geliştikçe ve fotoğraf makinalarına erişim kolaylaştıkça bu yarışa her geçen gün yeni kişiler ekleniyor. Peki bu kadar rakip arasında öne çıkabilmenin ve kaliteli fotoğraf çekebilmenin bir sırrı var mıdır? Gelin bunu beraber inceleyelim.

          Fotoğraf esasında iki temel üzerine kuruludur. Bunlardan birincisi, olmazsa olmayan ışık ve ikincisi kompozisyondur.  Öngörüldüğü üzere bu iki ana öge bize iyi bir fotoğrafın kapılarını aralar.

Kompozisyon

          Kompozisyon; fotoğrafınızdaki birbiriyle ilişkili farklı elementleri fotoğraf karesi içinde nasıl yerleştirdiğinizdir. Ayrıca kompozisyon, sahnede bulunan ışığı kendi vizyonunuza ve düşüncenize göre optimize etmektir.

          Kompozisyonun kelime anlamını öğrendiğimize göre, kompozisyonu oluşturan temel yapı taşlarını inceleyebilir, bunları gerçek hayatta uygulayabiliriz.

Görsel Akış

          Görsel Akış fotoğrafı inceleyen kişinin fotoğraf üstündeki görsel yolculuğudur. Buradaki temel amaç izleyicinin birbiriyle ilişkili olmayan farklı noktalarda göz gezdirmesi değil, aksine seyircinin fotoğrafta vurgulanmak istenen ana ögeye doğru belli geçişlerle yönlendirilmesidir.

          Görsel akışı oluşturmamızda çeşitli yöntemler bize yardımcı olur. Bunlardan en önemlisi “Leading Lines” dır. Yukarıda görüldüğü üzere bu çizgiler sizi fotoğrafın odak noktasındaki vurgulanan ögeye götürür. Bir başka deyişle gözlerinizin belli bir yolda ilerlemesine olanak sağlar.

          Görsel akışın bir diğer önemi ise 2 boyutlu olan fotoğrafınıza derinlik ve 3 boyut katmasıdır. Fotoğrafta yansıtılması zor olan “mesafe ve uzaklık” algısını yaratmada kolaylık sağlar.

          Görsel akışı oluşturabilmenin bir diğer yolu ise fotoğrafınızda katmanlar kullanmaktır. Bu katmanlar “ foreground, midground, ve background ” olarak tanımlanmaktadır. Fakat burada bir noktaya değinmeliyim; maalesef kameralar katmanlardaki derinliği aktarmakta yetersiz kalır. Bunu şöyle açıklayabiliriz: Nesneler bizden ulaştıkça sahip olduğu kontrastı havadaki nemden, tozdan ve bu gibi sebeplerden ötürü kaybeder. Fakat kameralar bütün sahneyi aynı kontrasta sahipmiş gibi yansıtır.  Bunu düzeltebilmenin yolu ise fotoğrafı lightroom ve photoshop gibi programlarla işlemektir.(Sonraki yazılarımda bahsedeceğim). Kontrast: En basit tabirle siyah ve beyaz arasındaki farktır.

Sizce hangi fotoğraf daha fazla kontrasta sahip?

Çerçeveleme

          Herhangi bir kompozisyon kuralının hedefi seyirciniz gözünü fotoğraf karesinin içine, vurgulanan nesneye çekmektir. Çerçevelemek de kelime anlamı olarak sahnedeki elementleri kullanarak bir çerçeve oluşturmaktır.

Manzara fotoğrafı bir fotoğrafçı için en büyük testtir; bazen de en büyük hayal kırıklığı.                            

Ansel Adams

 Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle, ışığınız bol olsun!

Yazı oluşturuldu 1

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

%d blogcu bunu beğendi: