Covid-19

COVİD-19 İÇİN ALINAN TEDBİRLER HUKUKA UYGUN MU?

Herkese selamlar, ilk yazım olmasından ötürü öncelikle kendimi tanıtayım, ben Hüseyin Emre Özince, Ankara Hukuk  3. Sınıf öğrencisiyim, yazılarımda güncel olayları hukukla bağdaştırarak açıklamaya çalışacağım. Bugünkü yazımın konusu başlıktan da anlayacağınız üzere alınan Covid-19 için tedbirlerin hukuka uygun olup olmadığını hukuki teknik boyutuna çok girmeden anlatacağım.

İlk olarak şuna açıklık getireyim burada tartışacağım konu Covid-19 için alınan kararların doğru veya yanlış olması değil hukuka uygun olup olmadığıdır. Demek istediğim çok yanlış bir karar hukuka uygun, çok doğru bir karar hukuka aykırı olabilir. Konuya şöyle giriş yapalım ülkemiz diğer ülkelerden farklı olarak Covid-19 nedeniyle olağanüstü hâl ilân etmedi. Salgınla mücadele etmek için alınan kararların hemen hemen hepsi anayasa ile güvence altına alınmış bir temel hak ve özgürlüğün sınırlandırılması niteliğindedir. Örneğin sokağa çıkma yasağı “kişi hürriyeti hakkı”nı, maske takma zorunluluğu “kişinin dokunulmazlığı, maddi manevi varlığı hakkı”nı, camilerin kapatılması “ibadet hürriyeti”ni, şehirlerarası seyahat yasağı “yerleşme ve seyahat hakkı”nı ihlal etmektedir. Türkiye’de olağanüstü hâl ilân edilmediğinden dolayı aslında ülke olağan dönemdedir. Temel hak ve hürriyetler, olağan dönemlerde, Anayasa, madde 13 uyarınca ancak bu maddelerde belirtilen sebeplerle sınırlanabilir ve Anayasamızın bu maddelerinde belirtilen sınırlama sebepleri arasında “genel sağlık” sebebi yoktur. Bu nedenle kişilerin yukarıda saydığım hakları ellerinden alınamaz. Bunun için OHAL ilan edilmeliydi. Türkiye’de Covid-19 için alınan tedbirlerin aşağı yukarı hepsi hukuka aykırıdır; bu yasakları ihlal edenlere kesilen para cezaları da hukuka aykırıdır ve iade edilmelidir.

Böyle bakınca olaya aman ne olacak alınan tedbirler doğru, hukuka uygun olmasa bile işe yarıyor diyebilirsiniz. Ancak dediğim gibi alınan tedbirler doğrudan anayasa aykırıdır ülkenin en temeline aykırıdır. Bu durumdan yakınan ne bir muhalefet ne bir yönetici vardır. Anayasanın orada bir süs gibi durduğunun göstergesidir bu. İnsan sormadan edemiyor acaba Anayasa halen yürürlükte mi?

Yazı oluşturuldu 1

Bir Cevap Yazın

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

%d blogcu bunu beğendi: